Lärare

Här hittar du kontaktuppgifter till Vasagymnasiets lärare.


  • Alf Björzén
    0589-873 28
    alf.bjorzen@edu.arboga.se
    Lärare i företagsekonomi, entreprenörskap och handelsämnen. 
    Kontaktlärare för HA18 samt sektorssamordnare för handels- och administrationsämnen.
    Ansvarig för UF-verksamheten (Ung Företagsamhet) på skolan.



  • Anders Eriksson
    073-662 32 04
    anders.eriksson@edu.arboga.se
    Lärare på Brottningsgymnasiet.


  • Anette Payerl
    0589-873 08
    anette.payerl@edu.arboga.se
    Lärare i svenska som andraspråk och franska. Sektorssamordnare för moderna språk.


  • Anna Hallonborg
    Anna Hallonborg
    0589-872 21
    anna.hallonborg@edu.arboga.se
    Lärare i hotell- och turismämnen, handelsämnen
    samt entreprenörskap.
    Kontaktlärare för HA19



  • Berit Björk
    0589-870 96
    berit.bjork@edu.arboga.se
    Lärare i svenska som andraspråk på introduktionsprogrammen.
    Kontaktlärare för IMSA/C.



  • Birgitta Nilsson
    0589-872 34
    birgitta.nilsson@edu.arboga.se
    Lärare i matematik och fysik. 
    Sektorssamordnare för matematik.



  • Carina Lundvall
    0589-873 41
    076-516 46 92
    carina.lundvall@edu.arboga.se
    Specialpedagog


  • Ebbe Waxin
    0589-873 33
    ebbe.waxin@edu.arboga.se
    Lärare i bild.


  • Elez Neziraj
    0589-873 30
    elez.neziraj@edu.arboga.se
    Lärare i matematik och fysik.
    Kontaktlärare för TE19. Sektorssamordnare för fysik.



  • Emma Nyberg
    Emma Nyberg
    0589-873 29
    emma.nyberg@edu.arboga.se
    Lärare i samhällskunskap, sociologi och internationella relationer. Kontaktlärare för SA18.



  • Erik Jirovsky
    erik.jirovsky@edu.arboga.se
    Lärare i kemi.



  • Frida Åkerberg
    0589-873 25
    frida.akerberg@edu.arboga.se
    Lärare i tyska


  • Gustav Möllberg
    0589-873 33
    gustav.mollberg@edu.arboga.se
    Lärare i el- och nätverkskurser. Kontaktlärare för EE18.


  • Hanna Sangemark
    hanna.sangemark@edu.arboga.se
    Lärare i engelska.
    Kontaktlärare för TE18.



  • Hannah Brander Lundblad
    0589-872 21
    hannah.brander@edu.arboga.se
    Lärare i hotell- och turismämnen.
    Kontaktlärare för HT 19, HT18 och HT17 samt sektorssamordnare för hotell- och turismämnen.



  • Helena Engström
    helena.engstrom@edu.arboga.se
    Lärare i filosofi, geografi och idrott.
    Kontaktlärare för EK17 samt sektorssamordnare för idrott.



  • Henrik Åsberg
    henrik.asberg@edu.arboga.se
    Lärare i idrott och samhällskunskap.
    Kontaktlärare för EK17.



  • Inger Strandberg
    Inger Strandberg
    0589-873 33
    inger.strandberg@edu.arboga.se
    Lärare i el- och nätverkskurser, matematik samt kemi på introduktionsprogrammet. Kontaktlärare för EE19.


  • Jenny Bygde Månsson
    0589-873 29
    jenny.bygde@edu.arboga.se
    Lärare i engelska och svenska.
    Kontaktlärare för SA17 och SA19.



  • Johan Anmark
    johan.anmark@edu.arboga.se
    Föräldraledig höstterminen 2019.
    Lärare i samhällskunskap och historia. Kontaktlärare för EK19.



  • Johan Wetso
    0589-873 33
    johan.wetso@edu.arboga.se
    Lärare i el- och nätverkskurser.
    Kontaktlärare för EE17 samt sektorssamordnare för el- och energiämnen.



  • Johny Ericsson
    0589-873 28
    johny.ericsson@edu.arboga.se
    Lärare i handelsämnen.
    Kontaktlärare för HA17.



  • Jonatan Sjölin
    0589-873 30
    jonatan.sjolin@edu.arboga.se
    Lärare i matematik och programmering.
    Kontaktlärare för NA19.



  • Julia Liljestrand
    Julia Liljestrand
    0589-872 34
    julia.liljestrand@edu.arboga.se
    Lärare i fysik och matematik. Kontaktlärare för NA18.


  • Kristoffer Olofsson
    kristoffer.olofsson@edu.arboga.se
    Lärare i svenska, historia och religion.
    Kontaktlärare för EK18.



  • Lars Bjurén
    0589-873 27
    lars.bjuren@edu.arboga.se
    Lärare i ekonomiska ämnen.
    Kontaktlärare för EK18. Sektorssamordnare för samhällsvetenskapliga ämnen.



  • Lena Wall
    070-252 07 18
    lena.wall@edu.arboga.se
    Lärare i svenska, svenska som andraspråk och engelska.
    Kontaktlärare för IMA.



  • Linda Eriksson
    Linda Eriksson
    0589-870 96
    linda.eriksson1@edu.arboga.se
    Lärare i Svenska som andraspråk på introduktionsprogrammen.
    Kontaktlärare för IMSB/D.



  • Liselotte Kenneteg
    0589-876 06
    liselotte.kenneteg@edu.arboga.se
    Lärare i musik och engelska.
    Kontaktlärare för HA19 samt sektorssamordnare för estetisk verksamhet.



  • Loreto Frias
    Loreto Frias
    0589-873 25
    loreto.frias@edu.arboga.se
    Lärare i spanska och engelska.



  • Malin Andersson
    0589-873 08
    malin.andersson@edu.arboga.se
    Lärare i svenska och idrott.
    Kontaktlärare för NA17 samt sektorssamordnare för svenska och svenska som andraspråk.



  • Bild på Martin Carlbinder
    Martin Carlbinder
    0589-872 34
    martin.carlbinder@edu.arboga.se
    Lärare i svenska och engelska.
    Kontaktlärare för NA19.



  • Mia Nevala
    0589-873 25
    mia.nevala@edu.arboga.se
    Lärare i hotell- och turismämnen.



  • Mikael Jönsson
    0589-873 42
    mikael.jonsson@edu.arboga.se
    Lärare i industriteknik samt plåt och svets.
    Kontaktlärare för IN17 och sektorssamordnare för industriämnen.



  • Muamer Semiz
    0589-873 31
    muamer.semiz@edu.arboga.se
    Lärare i konstruktion, CAD, teknik och design.
    Kontaktlärare för TE17 läsåret 2018/2019.



  • Olivia Ebbesson
    Olivia Ebbesson
    olivia.ebbesson@edu.arboga.se
    Lärare i samhällskunskap, religion, historia. Kontaktlärare för EK19 och SA19.


  • Patrik Magnusson
    073-765 70 38
    patrik.magnusson@edu.arboga.se
    Lärare på Brottningsgymnasiet.


  • Simon Habte
    0589-872 35
    simon.habte@edu.arboga.se
    Lärare i matematik. Kontaktlärare för IMSA och IMSB.



  • Susanne Andersson
    073-765 72 34
    susanne.andersson@edu.arboga.se
    Kontaktlärare för IMIND / IMPRE läsåret 2018/2019.


  • Ulf Eriksson
    ulf.eriksson@edu.arboga.se
    Lärare i naturkunskap, biologi och geografi.


  • Ulrika Nilsson
    0589-873 29
    ulrika.nilsson@edu.arboga.se
    Lärare i psykologi och religionskunskap.
    Kontaktlärare för SA19.



  • Ulrika Wremert
    ulrika.wremert@edu.arboga.se
    Lärare i biologi och naturkunskap.
    Kontaktlärare för NA18 samt sektorssamordnare för biologi, naturkunskap och kemi.


Kontakt för den här sidan:

Senast uppdaterad: 07 december 2016

Välkommen till Vasagymnasiet

Vasagymnasiet - mot framtiden

  • Behöriga och engagerade lärare
  • Nära samarbete mellan elever, lärare och skolledning
  • En modern och väletablerad gymnasieskola med bra teknisk utrustning och fräscha lokaler
  • Studieresor i Sverige och utomlands
  • Nära samarbete med näringslivet
  • Internationella samarbeten


Vasagymnasiet, Arboga kommun | Box 26, 732 21 Arboga | Telefon expedition 0589-873 15 |
Besöksadress: Skolvägen 4 | e-post: exp.vasa@arboga.se |