Lärare

Här hittar du kontaktuppgifter till Vasagymnasiets lärare.


  • Alf Björzén
    alf.bjorzen@arboga.se
    Lärare i företagsekonomi, entreprenörskap och handelsämnen
    Kontaktlärare för HA19
    Programansvarig för handels- och administrationsprogrammet
    Ansvarig för UF-verksamheten (Ung Företagsamhet) på skolan



  • Amy Stengård
    amy.stengard@arboga.se
    Lärare i svenska och religion
    Kontaktlärare för EK21



  • Anders Eriksson
    073-662 32 04
    anders.eriksson@arboga.se
    Lärare på Brottningsgymnasiet.


  • Anette Payerl
    0589-873 08
    anette.payerl@arboga.se
    Lärare i svenska som andraspråk och franska


  • Ayfer Alga
    0589-873 08
    ayfer.alga@arboga.se
    Lärare i engelska



  • Berit Björk
    0589-870 96
    berit.bjork@arboga.se
    Lärare i svenska som andraspråk på introduktionsprogrammen
    Kontaktlärare för IMS
    Programansvarig för IMS



  • Birgitta Nilsson
    0589-873 40
    birgitta.nilsson2@arboga.se
    Lärare i matematik och fysik
    Sektorsansvarig för matematik



  • Carina Lundvall
    0589-873 41
    076-516 46 92
    carina.lundwall@arboga.se
    Specialpedagog


  • Ebbe Waxin
    ebbe.waxin@arboga.se
    Lärare i bild och gränssnittsdesign


  • Elez Neziraj
    elez.neziraj@arboga.se
    Lärare i matematik och fysik
    Kontaktlärare för TE19 och TE21



  • Frida Åkerberg
    0589-873 25
    frida.akerberg@arboga.se
    Lärare i tyska
    Kontaktlärare för SA19
    Sektorsansvarig för moderna språk



  • Hannah Brander Lundblad
    hannah.brander@arboga.se
    Lärare i hotell- och turismämnen
    Kontaktlärare för HT19 och HT20
    Programansvarig för hotell- och turismprogrammet



  • Helena Engström
    073-662 98 33
    helena.engstrom@arboga.se
    Lärare i filosofi, geografi och idrott
    Kontaktlärare för SA20
    Sektorsansvarig för idrott



  • Henrik Åsberg
    073-662 98 32
    henrik.asberg@arboga.se
    Lärare i idrott och samhällskunskap
    Kontaktlärare för EK20



  • Inger Strandberg
    Inger Strandberg
    0589-873 33
    inger.strandberg@arboga.se
    Lärare i el- och nätverkskurser samt matematik
    Kontaktlärare för EE20 och EE21



  • Jenny Bygde Månsson
    0589-873 29
    jenny.bygde-mansson@arboga.se
    Lärare i engelska och svenska
    Kontaktlärare för SA19
    Programansvarig för samhällsvetenskapsprogrammet



  • Jenny Larsson
    jenny.larsson@arboga.se
    Lärare i historia, samhällskunskap och handelsämnen
    Kontaktlärare för HA21



  • Jimmy Fernerud
    073-765 67 97
    jimmy.fernerud@koping.se
    Processledare Teknikcollege Västra Mälardalen



  • Johan Anmark
    johan.anmark@arboga.se
    Lärare i samhällskunskap, historia och juridik
    Kontaktlärare för EK20
    Programansvarig för ekonomiprogrammet



  • Johan Wetso
    0589-873 33
    johan.wetso@arboga.se
    Lärare i el- och nätverkskurser
    Kontaktlärare för EE20 och EE19
    Programansvarig för el- och energiprogrammet



  • Johny Ericsson
    johny.ericsson@arboga.se
    Lärare i handelsämnen och entreprenörskap
    Kontaktlärare för HA20 och HA21



  • Jonatan Aderlind
    jonatan.sjolin@arboga.se
    Lärare i matematik, programmering och datorämnen på el- och energiprogrammet
    Kontaktlärare för NA19



  • Julia Liljestrand
    Julia Liljestrand
    0589-873 40
    julia.liljestrand@arboga.se
    Lärare i fysik och matematik
    Sektorsansvarig för fysik



  • Lars Bjurén
    0589-873 27
    lars.bjuren@arboga.se
    Lärare i ekonomiska ämnen



  • Lena Wall
    0589-873 34
    lena.wall@arboga.se
    Lärare i svenska och engelska
    Kontaktlärare för IMA
    Programansvarig för IMA



  • Liselotte Kenneteg
    0589-876 06
    liselotte.kenneteg@arboga.se
    Lärare i musik och engelska
    Sektorsansvarig för estetisk verksamhet



  • Loreto Frias
    Loreto Frias
    0589-873 25
    loreto.frias@arboga.se
    Lärare i spanska och engelska



  • Malin Andersson
    0589-873 08
    070-996 69 97
    malin.andersson@arboga.se
    Lärare i svenska och idrott
    Kontaktlärare för NA20
    Sektorsansvarig för svenska och svenska som andraspråk



  • Bild på Martin Carlbinder
    Martin Carlbinder
    589-873 40
    martin.carlbinder@arboga.se
    Lärare i svenska och engelska
    Kontaktlärare för NA19
    Sektorsansvarig för engelska



  • Mia Nevala
    0589-873 25
    mia.nevala@arboga.se
    Lärare i hotell- och turismämnen
    Kontaktlärare för HA19



  • Muamer Semiz
    muamer.semiz@arboga.se
    Lärare i konstruktion, CAD, teknik och design
    Kontaktlärare för TE20 och TE21
    Programansvarig för teknikprogrammet



  • Olivia Ebbesson
    Olivia Ebbesson
    olivia.ebbesson@arboga.se
    Lärare i historia, samhällsvetenskap och sociologi
    Kontaktlärare för SA21



  • Patrik Magnusson
    073-765 70 38
    patrik.magnusson@arboga.se
    Lärare på brottningsgymnasiet.


  • Petra Lindgren
    petra.lindgren@arboga.se
    Lärare i kemi och matematik
    Kontaktlärare för SA21
    Sektorsansvarig för kemi



  • Sabina Kihlman
    0589-870 96
    sabina.kihlman@.arboga.se
    Lärare i svenska som andraspråk samt på introduktionsprogrammen
    Kontaktlärare för IMS



  • Susanne Andersson
    073-765 72 34
    Susanne.Andersson2@arboga.se
    Kontaktlärare för IMA


  • Ulf Eriksson
    ulf.eriksson@arboga.se
    Lärare i naturkunskap, biologi och geografi


  • Ulrika Nilsson
    0589-873 29
    ulrika.nilsson@arboga.se
    Lärare i psykologi och religionskunskap



  • Ulrika Wremert
    ulrika.wremert@arboga.se
    Lärare i biologi, kemi, naturkunskap och miljö
    Kontaktlärare för NA21
    Sektorsansvarig för biologi och naturkunskap
    Programansvarig för naturvetenskapsprogrammet


Kontakt för den här sidan:

Senast uppdaterad:

Välkommen till Vasagymnasiet

Vasagymnasiet - mot framtiden

  • Behöriga och engagerade lärare
  • Nära samarbete mellan elever, lärare och skolledning
  • En modern och väletablerad gymnasieskola med bra teknisk utrustning och fräscha lokaler
  • Studieresor i Sverige och utomlands
  • Nära samarbete med näringslivet
  • Internationella samarbeten


Vasagymnasiet, Arboga kommun | Box 26, 732 21 Arboga | Telefon expedition 0589-873 15 |
Besöksadress: Skolvägen 4 | e-post: exp.vasa@arboga.se |