Lärare

Här hittar du kontaktuppgifter till Vasagymnasiets lärare.


  • Alf Björzén
    alf.bjorzen@arboga.se
    Lärare i företagsekonomi, entreprenörskap och handelsämnen. 
    Kontaktlärare för HA18 samt sektorssamordnare för handels- och administrationsämnen.
    Ansvarig för UF-verksamheten (Ung Företagsamhet) på skolan.



  • Amy Stengård
    amy.stengard@arboga.se
    Lärare i svenska och religion.
    Kontaktlärare för EK18.



  • Anders Eriksson
    073-662 32 04
    anders.eriksson@arboga.se
    Lärare på Brottningsgymnasiet.


  • Anette Payerl
    0589-873 08
    anette.payerl@arboga.se
    Lärare i svenska som andraspråk och franska. Sektorssamordnare för moderna språk.


  • Anna Hallonborg
    Anna Hallonborg
    anna.hallonborg@arboga.se
    Lärare i hotell- och turismämnen, handelsämnen
    samt entreprenörskap.
    Kontaktlärare för HA19.



  • Ayfer Alga
    0589-873 08
    ayfer.alga@arboga.se
    Lärare i engelska.
    Kontaktlärare för TE18.



  • Berit Björk
    0589-870 96
    berit.bjork@arboga.se
    Lärare i svenska som andraspråk på introduktionsprogrammen.
    Kontaktlärare för IMS



  • Birgitta Nilsson
    0589-873 40
    birgitta.nilsson2@arboga.se
    Lärare i matematik och fysik. 
    Sektorssamordnare för matematik.



  • Carina Lundvall
    0589-873 41
    076-516 46 92
    carina.lundwall@arboga.se
    Specialpedagog


  • Ebbe Waxin
    ebbe.waxin@arboga.se
    Lärare i bild och gränssnittsdesign.


  • Elez Neziraj
    elez.neziraj@arboga.se
    Lärare i matematik och fysik.
    Kontaktlärare för TE19.



  • Emma Nyberg
    Emma Nyberg
    0589-873 29
    emma.nyberg@arboga.se
    Lärare i samhällskunskap, sociologi och internationella relationer.
    Kontaktlärare för SA18.



  • Frida Åkerberg
    0589-873 25
    frida.akerberg@arboga.se
    Lärare i tyska och kontaktlärare för SA19


  • Hannah Brander Lundblad
    hannah.brander@arboga.se
    Lärare i hotell- och turismämnen.
    Kontaktlärare för HT 19 och HT18 samt sektorssamordnare för hotell- och turismämnen.



  • Helena Engström
    073-662 98 33
    helena.engstrom@arboga.se
    Lärare i filosofi, geografi och idrott.
    Kontaktlärare för SA20 samt sektorssamordnare för idrott.



  • Henrik Åsberg
    073-662 98 32
    henrik.asberg@arboga.se
    Lärare i idrott och samhällskunskap.
    Kontaktlärare för EK20.



  • Inger Strandberg
    Inger Strandberg
    0589-873 33
    inger.strandberg@arboga.se
    Lärare i el- och nätverkskurser samt matematik. Kontaktlärare för EE20 och EE19.


  • Jenny Bygde Månsson
    0589-873 29
    jenny.bygde-mansson@arboga.se
    Lärare i engelska och svenska.
    Kontaktlärare för SA19.
    Sektorssamordnare för engelska.



  • Johan Anmark
    johan.anmark@arboga.se
    Lärare i samhällskunskap och historia samt sektorssamordnare för samhällsvetenskapliga ämnen.
    Kontaktlärare för EK20.



  • Johan Wetso
    0589-873 33
    johan.wetso@arboga.se
    Lärare i el- och nätverkskurser.
    Kontaktlärare för EE20 och EE18 samt sektorssamordnare för el- och energiämnen.



  • Johny Ericsson
    johny.ericsson@arboga.se
    Lärare i handelsämnen och entreprenörskap.
    Kontaktlärare för HA20 .



  • Jonatan Sjölin
    jonatan.sjolin@arboga.se
    Lärare i matematik och programmering.
    Kontaktlärare för NA19.



  • Julia Liljestrand
    Julia Liljestrand
    0589-873 40
    julia.liljestrand@arboga.se
    Lärare i fysik och matematik samt ämnesansvarig i fysik.
    Kontaktlärare för NA18.



  • Lars Bjurén
    0589-873 27
    lars.bjuren@arboga.se
    Lärare i ekonomiska ämnen.
    Kontaktlärare för EK18.



  • Lena Wall
    0589-873 34
    lena.wall@arboga.se
    Lärare i svenska, svenska som andraspråk och engelska.
    Kontaktlärare för IMA.



  • Liselotte Kenneteg
    0589-876 06
    liselotte.kenneteg@arboga.se
    Lärare i musik och engelska.
    Kontaktlärare för HA19 samt sektorssamordnare för estetisk verksamhet.



  • Loreto Frias
    Loreto Frias
    0589-873 25
    loreto.frias@arboga.se
    Lärare i spanska och engelska.



  • Malin Andersson
    0589-873 08
    070-996 69 97
    malin.andersson@arboga.se
    Lärare i svenska och idrott.
    Kontaktlärare för NA20 samt sektorssamordnare för svenska och svenska som andraspråk.



  • Bild på Martin Carlbinder
    Martin Carlbinder
    589-873 40
    martin.carlbinder@arboga.se
    Lärare i svenska och engelska.
    Kontaktlärare för NA19.



  • Mia Nevala
    0589-873 25
    mia.nevala@arboga.se
    Lärare i hotell- och turismämnen.
    Kontaktlärare för HT20.



  • Muamer Semiz
    muamer.semiz@arboga.se
    Lärare i konstruktion, CAD, teknik och design.
    Kontaktlärare för TE20



  • Patrik Magnusson
    073-765 70 38
    patrik.magnusson@arboga.se
    Lärare på Brottningsgymnasiet.


  • Petra Lindgren
    petra.lindgren@arboga.se
    Lärare i kemi och matematik



  • Sabina Kihlman
    0589-870 96
    sabina.kihlman@.arboga.se
    Lärare på introduktionsprogrammen.
    Kontaktlärare för IMS



  • Susanne Andersson
    073-765 72 34
    Susanne.Andersson2@arboga.se
    Kontaktlärare för IMA


  • Ulf Eriksson
    ulf.eriksson@arboga.se
    Lärare i naturkunskap, biologi och geografi.


  • Ulrika Nilsson
    0589-873 29
    ulrika.nilsson@arboga.se
    Lärare i psykologi och religionskunskap.



  • Ulrika Wremert
    ulrika.wremert@arboga.se
    Lärare i biologi och naturkunskap.
    Kontaktlärare för NA18 samt sektorssamordnare för biologi, naturkunskap och kemi.


Kontakt för den här sidan:

Senast uppdaterad: 16 juni 2020

Välkommen till Vasagymnasiet

Vasagymnasiet - mot framtiden

  • Behöriga och engagerade lärare
  • Nära samarbete mellan elever, lärare och skolledning
  • En modern och väletablerad gymnasieskola med bra teknisk utrustning och fräscha lokaler
  • Studieresor i Sverige och utomlands
  • Nära samarbete med näringslivet
  • Internationella samarbeten


Vasagymnasiet, Arboga kommun | Box 26, 732 21 Arboga | Telefon expedition 0589-873 15 |
Besöksadress: Skolvägen 4 | e-post: exp.vasa@arboga.se |